Temperaturhistorik för Valla
Så har årsmedeltemperaturen i Valla förändrats mellan 1996 och 2025. 29 års data.
Mätt vid Kolmården-Strömsfors A.
Staplar över noll var varmare än SMHI:s officiella årsnormal, staplar under var kallare. År med ofullständiga data lämnas tomma.
Visa som tabell
| År | Årsmedel | Avvikelse |
|---|---|---|
| 2025 | 8,3 °C | +1,4 °C |
| 2024 | 7,9 °C | +1,0 °C |
| 2023 | 7,2 °C | +0,4 °C |
| 2022 | 7,8 °C | +1,0 °C |
| 2021 | 7,2 °C | +0,3 °C |
| 2020 | 8,8 °C | +2,0 °C |
| 2019 | 7,7 °C | +0,9 °C |
| 2018 | 7,9 °C | +1,0 °C |
| 2017 | 7,2 °C | +0,3 °C |
| 2016 | 7,3 °C | +0,5 °C |
| 2015 | 7,8 °C | +0,9 °C |
| 2014 | 7,9 °C | +1,1 °C |
| 2013 | 6,8 °C | −0,1 °C |
| 2012 | 6,2 °C | −0,6 °C |
| 2011 | 7,4 °C | +0,6 °C |
| 2010 | 4,9 °C | −1,9 °C |
| 2009 | 6,6 °C | −0,3 °C |
| 2008 | 7,5 °C | +0,6 °C |
| 2007 | 7,2 °C | +0,4 °C |
| 2006 | 7,6 °C | +0,7 °C |
| 2005 | 6,9 °C | ±0,0 °C |
| 2004 | 6,6 °C | −0,3 °C |
| 2003 | 6,7 °C | −0,1 °C |
| 2002 | 7,1 °C | +0,3 °C |
| 2001 | 6,5 °C | −0,4 °C |
| 2000 | 7,5 °C | +0,6 °C |
| 1999 | Ofullständigt år | — |
| 1998 | 5,8 °C | −1,1 °C |
| 1997 | 6,9 °C | ±0,0 °C |
| 1996 | 5,3 °C | −1,6 °C |
Serien visar mätvärden, inte en trendanalys. Mätningar före och efter ett stationsbyte skarvas aldrig ihop.
Varmaste åren / Kallaste åren
Varmaste året någonsin uppmätt
- 20208,8 °C
- 20258,3 °C
- 20147,9 °C
Kallaste året någonsin uppmätt
- 20104,9 °C
- 19965,3 °C
- 19985,8 °C
Decennium för decennium
Genomsnittlig avvikelse från årsnormalen för decenniets fullständiga år. Decennier med färre än 5 fullständiga år utelämnas.
| Decennium | Avvikelse | Fullständiga år |
|---|---|---|
| 2000s | +0,2 °C | 10 |
| 2010s | +0,3 °C | 10 |
| 2020s | +1,0 °C | 6 |
Uppmätta extremer
- Högsta dygnsmaximum
- 34,3 °C
- 18 juni 2021
- Lägsta dygnsminimum
- −23,0 °C
- 5 februari 2001
Dygnets högsta och lägsta uppmätta temperatur, där dygnet räknas 18–18 UTC.